HAMİLELİKTE YENİLMESİ GEREKENLER

hamile

HAMİLELİKTE YENİLMESİ GEREKENLER

Hamilelikte beslenme alıştığımız normal beslenmeden çok daha önemlidir. Bebeğin tek besin kaynağı anne olduğu için, hamilelikte anne beslenmesine çok daha fazla özen göstermelidir. Uygun bir kiloda hamile kalan bir kadında uygun beslenmeyle hamilelik boyunca alınan kilo 9-12 arasında olmalıdır Hamilelikte damak tadınızdan veya beslenme alışkanlığından vazgeçmek gerekmez. Sadece dengeli ve uygun beslenmeye dikkat etmek gerekir. Yapılacak en önemli şey doğal, taze ve bol çeşitli besinler almaktır. Hamile kaldığınız zaman düzenli olarak tükettiğiniz yiyecekler arasında bebeğe zarar verecek bir şey olup olmadığını mutlaka araştırın.
Hamileliğin 8. Haftasında bebekte başlayan kemik ve dişlerin gelimişi için yeteri kadar kalsiyum alıp almadığınızdan emin olmalısınız. Normal zamanda aldığınızın iki katı kadar kalsiyum almaya başlamanız gerek. Süt, yoğurt, peynir ve yeşil yapraklı sebzeler kalsiyum yönünden oldukça zengindir. Bunları tüketmeye öneme vermelisiniz. Tercihiniz yağı alınmış süt ve peynir tüketmek olmalıdır. Kalsiyum açısından zengin yiyecekler arasında beyaz ekmek, taze badem, lor peyniri ve sardalye balığı da vardır.,

Hamilelikte protein ihtiyacı artacağı için protein alımını da düzene sokmak gerekir. Etin yağsız kısmı tercih edilmeli, kurubaklagiller, et, balık ve sütten yapılan gıdalara ağırlık verilmelidir. Protein açısından zengin gıdalar düşünüldüğünde kaşar peyniri, mercimek, yumurta, fıstık ezmesi, yoğurt, balık, yer fıstığı ve tavuk eti sayılabilir.
Gebelik döneminde C vitamini de hayatınızda önemli bir yer teşkil eder. Hastalık etkenlerine karşı vücut direncini artıracağı için yeterli miktarda C vitamini almak önemlidir. C vitamini açısından zengin yiyecekleri de domates, yeşil ve kırmızı biber, karnabahar, brokoli, brüksel lahanası, portakal, mandalina, limon, greyfurt, lahana, patates ve çilek olarak sıralayabiliriz.

Hamilelikte Yenilmesi gereken besinler :

hamile

Hamilelikte kabızlıktan kaçınılması da önemli bir husustur. Bunun için lifli yiyecekler tercih edilmelidir. Lifli gıdalar açısından zengin besinler; pırasa, kuru kayısı, kuruyemiş, bezelye, kepekli makarna, pirinç, kuru üzüm, ahududu ve kepekli ekmektir.

Hamileliğin ilk haftalarında bebeğin sinir sistemini geliştirmek adına folik asit almak unutulmaması gereken önemli bir husustur. Ispanak, fındık, kepekli ekmek, yer fıstığı ve karnabahar folik asit açısından zengin besinler sınıfındadır.
Hamilelikte bebeğin ihtiyacı olan demir ihtiyacını karşılayabilecek gıdalar ise şöyle sıralanmıştır: karaciğer ve sakatatlar, ıspanak, ton balığı, yağsız kırmızı et ve üzüm.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !